Florbal v Severní Americe vzkvétá. Začátkem příštího léta odstartuje v USA a Kanadě premiérový ročník kontinentální florbalové ligy North American Floorball League (NAFL). Jejím zakladatelem je podnikatel a hrdý Texasan zapálený do florbalu Ryan Connor, který poodkryl zákulisí nového florbalového projektu rodícího se za oceánem.
Když zabrousíte do kroniky americké florbalové historie, dozvíte se, že nebýt Švédů a Finů, kteří se nechtěli vzdát svého oblíbeného sportu poté, co se na začátku devadesátých let minulého století přestěhovali do USA, florbal by se za oceán asi nedostal. Nebo alespoň ne tak brzy. Postupně vznikaly místní týmy, kde působili hráči, kteří byli vždy nějakým způsobem propojeni se severem Evropy. Florbal se rozšířil také na univerzitní úroveň.
Na mužský světový šampionát zamířil tým reprezentující hvězdy a pruhy americké vlajky poprvé v roce 2001, Američanky porovnaly síly se světovou konkurencí hned dva roky poté. V příběhu amerického florbalu je asi nejčastěji skloňovanou osobností Adam Troy – zakladatel USA Floorball (Americké florbalové asociace), současný manažer amerického národního týmu a bývalý dlouholetý reprezentant. Není tedy náhodou, mentorem nově vznikající ligy se stal právě on. Jméno Adama Troye koneckonců nese i trofej pro vítěze NAFL – Troy Cup.
V premiérové sezóně bude v NAFL působit osm týmů rozdělených do západní a východní divize. Celá sezóna se odehraje v rozmezí pouhých čtyř víkendů a vyvrcholí v play-off, kde se o historicky první titul mistra Severní Ameriky střetnou nejlepší dva týmy z každé divize. Od oficiálního představení první severoamerické kontinentální florbalové ligy letos v srpnu byly postupně zveřejněny zatím tři přihlášené kluby. Prvenství mezi přihlášenými drží Fort Worth Panthers Floorball Club, dále pak Texas Tornados, na jehož vzniku se podílel výše zmíněný Adam Troy, který v současnosti působí jako tvůrce mediálního obsahu pro několikanásobného švédského mistra Storvreta IBK, a do ligy se zapojí také Cleveland Buccaneers (Buc's).
„Play hard or go home“ - motto severoamerické florbalové ligy
Co bylo podnětem pro vznik North American Floorball League? „Chceme otevřít dveře dalšímu rozvoji florbalu ve Spojených státech a v Kanadě. Vždy jsem s nadšením sledoval, jak se hraje florbal na nejvyšší úrovni v Evropě a na zápasech světových šampionátů, a přeji si takový zápal do hry přenést i do Severní Ameriky,“ vysvětluje zakladatel Ryan Connor. „Myslím, že florbal je hra, která se dá snadno naučit a zahrát, ale sledovat ty nejlepší hráče na světě mi pomohlo si florbalu ještě o něco více vážit. Přeji si, aby každý hráč a fanoušek u nás měl možnost vidět tu samou úroveň hry, jako jsem viděl ve Švédsku,“ dodává.
V plánu bylo začít pozvolna, ale podle dosavadního vývoje počtu přihlášených týmů to vypadá, že zájem převyšuje očekávání. „Zatím se těšíme velkému zájmu. Právě z toho důvodu se snažíme, abychom nic neuspěchali. Mezitím, co jsou zveřejňovány jednotlivé zúčastněné týmy, se v zákulisí dějí velké věci. Než potenciální majitel oznámí účast svého týmu, musí zařídit spoustu věcí, které nejsou vidět. Nejde jen o výběr jména a maskota!“ varuje.
Connor podrobněji popisuje, co všechno předchází tomu, než se tým stane oficiálním účastníkem NAFL. „Vlastník musí vytvořit právnickou osobu, postarat se o daně a účetnictví, prezentovat se na webových stránkách a začít fungovat i na sociálních médiích. Takže i když už víme měsíc nebo déle před oznámením, kdo je dalším vlastníkem, necháváme mu čas potřebný k tomu, aby byl připraven na zveřejnění,“ říká. Spolu s aktivitami vlastníků liga registruje nové hráče, shání certifikované rozhodčí, vyjednává se sponzory, pracuje na zajištění živých přenosů. Fanoušci se podle Ryana většinou moc nestarají o to, co se děje za oponou. Pouze čekávají vysokou úroveň zápasů v lize. „A naším úkolem je jim takovou úroveň přinést,“ zdůrazňuje.
Zatímco v Česku trvá cesta na zápas nanejvýš pár hodin, cestování po USA a Kanadě tak snadné není. Tuzemská rozloha ani zdaleka nedosahuje na velikost průměrného amerického státu, takže si jen těžko představit, že se na superligová utkání létá třeba letadlem. Hráči NAFL však budou za florbalem muset cestovat po celém kontinentu a nejspíš budou muset počítat také s vysokými náklady na cestování. Connor představuje, odkud budou pocházet finance nejen tyto cesty, ale i na chod celé ligy. „Týmy budou financovat majitelé klubů. Každý vlastník má možnost získat sponzory pro svůj tým výměnou za poskytnutí prostoru pro reklamu. Finance budou získávat také z prodeje vstupenek na zápasy a z koncesí. Liga pracuje na zajištění dalších zdrojů příjmů a vlastníci se budou moci na některých z nich podílet,“ vykládá.
Evropská florbalová komunita rozhodně není zanedbatelná, pro Ameriku však tohle tvrzení zatím neplatí. „Florbal je u nás relativně neznámým sportem, ale je tady a jeho popularita stále roste! Věřím, že florbal tu má velký potenciál. Když tady lidé sledují florbal, chtějí ho také hrát. Když ho hrají, chtějí ho sledovat na vyšší úrovni. Naším úkolem je představit florbal Severní Americe na vysoké úrovni a věřím, že to přiláká nové hráče do místních klubů a reprezentací. Mnoho lidí vynakládá velké úsilí při budování florbalové základny a profesionální liga je jednoduše dalším krokem v růstu tohoto sportu,“ hlásí natěšeně.
Na závěr se dostáváme také k vyhlídkám budoucího směřování severoamerického florbalu, které jsou dle Ryana Connora velmi nadějné. „Věřím, že nás čeká zářivá budoucnost. Napříč celou zemí vznikají stále nové kluby, kde je kladen důraz na mladé hráče, florbal vzkvétá také na univerzitách a národní týmy USA a Kanady sbírají cenné zkušenosti, díky kterým se rok od roku posouvají vpřed. Doufám, že díky naší nové lize se dostane florbal do širšího povědomí a naláká nové hráče. Moc mě těší, že mohu být součástí této etapy vývoje florbalu u nás.“
Pro více informací se můžete podívat na www.nafloorball.com, a pokud uvažujete o stěhování za oceán, nabízí se zde i možnost nezávazné registrace hráčů.